SON DAKİKA

İlhan Kesici’den Rus uçağı çıkışı!

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili hükümetin aldığı kararın doğru olduğunu söyledi.
29 Kasım 2015, Pazar - 10:52
TBMM Genel Kurulu'nda 64. Hükümet Programı üzerinde CHP Grubu adına  söz alan Kesici, bugün Diyarbakır'daki saldırıda hayatını kaybeden Diyarbakır  Barosu Başkanı Tahir Elçi ve şehit polis Ahmet Çiftaslan'a Allah'tan rahmet  diledi. 
 
Özel yetkili sulh ceza mahkemelerinin "yargı sisteminde yeni bir infaz  timi gibi çalışmaya başladığını" savunan Kesici, "Bu, Türk demokrasisi için doğru  bir şey değildir. Bu söylediklerim sadece Cumhuriyet gazetesiyle ilgili değil.  Biz uzun yıllar yargısız infaz diye tabir ettiğimiz bir sıkıntıyla karşı  karşıyaydık. Şimdi bana öyle geliyor ki artık bu yargısız infazlar bitti, onun  yerini yargılı infazlar almaya başladı. Bu, Türkiye için çok vahim bir durumdur.  Yargı neredeyse bir infaz timi mahiyetinde çalışıyor" diye konuştu. 
 
Kılıçdaroğlu: Tablo bizi ürkütüyor
 
Kesici,  Türk halkının bu tür olaylardan korkuya kapıldığını savundu. 
 
"Olumsuz havanın giderilmesi için çalışmalılar" 
 
Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili hükümetin aldığı kararın doğru  olduğunu belirten Kesici, şunları kaydetti: 
 
"Bütün bu uluslararası hukuk çerçevesinde angajman kuralları ilan  edilmiş, bütün dünyaya duyurulmuş, bunun icaplarının yapılıyor olduğu belli  olmuş, daha önce çeşitli münasebetlerle ikazlar da yapılmıştır. Bunun son  noktalarından bir tanesi uçağın düşürülmesidir, bu doğrudur. CHP Grubu adına da  bunu böyle ifade ediyorum. 
 
 Hükümetimiz, bütün yetkililer, bu konuyla ilgili Batı basınındaki  olumsuz havanın giderilmesi için normalden fazla çalışmalılar. 
 
Biz yetiştirilirken, 'Boğaz dokuz boğumdur; sekiz kere  yutkunacaksınız, bir kere konuşacaksınız' diye tembihlerlerdi. Bu, tam diplomasi  için geçerli olması gereken bir durumdur. Ancak dışişleri yetkilileri, Başbakan,  Cumhurbaşkanı, bakanlarımız, bunun tam tersini yapıyorlar; bir kere bile  yutkunmadan, yutkunmayı akıllarına getirmeden konuşuyorlar. Bu iyi değildir. 
 
 Bu hadisenin hemen arkasından şöyle bir şey de geldi: Kahraman kim? Bu  işin kahramanlığı meydana geldi. Sayın Cumhurbaşkanımız saniye sektirmeden  yaptığı bir toplantıda, eline tutuşturulan bir notla hemen Rus uçağının  düşürüldüğünü müjdeler gibi verdi, sonra da öğretmenlerimiz onu alkışladılar. Bu  iyi bir şey değil. Sayın Başbakanımız daha sonra bir münasebetle 'emri ben  verdim" dedi. Bu da iyi bir şey değil." 
 
Dış politikaya ilişkin eleştirilerde bulunan Kesici, "Siz Emevi  Camii'nde namaz kılacakken 1,5 milyon Suriyeli kadın, kız, genç, çocuk geldi,  bizim camilerimizin avlularına sığındılar. Bu Ortadoğu'dan çıkın. Yani bura  belalı bir coğrafya" ifadesini kullandı. 
 
   Kesici, konuşmasını tamamladıktan sonra TBMM Başkanı İsmail Kahraman,  "Sayın İlhan Kesici, konuşma üslubunuzla, tavrınızla bir örnek teşkil ettiniz.  Fikir ve kanaatleri şahıslara ait tabii ve herkes için muhteremdir. Şu özlenen  üslup dolayısıyla teşekkür ediyorum, sağlık, afiyet diliyorum" dedi. 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:33
Güneş
05:22
Öğle
12:57
İkindi
16:50
Akşam
20:23
Yatsı
22:03
Diğer Haberler