SON DAKİKA

Namaz kılmak için çıktı geri dönemedi

Filistinli gencin Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmasının ayrıntılarına ulaşıldı.
02 Temmuz 2014, Çarşamba - 19:47
Kaçırılan Filistinli gencin evinin yanındaki dükkanda bulunan mobese kayıtlarında, sabah namazını Mescid-i Aksa'da kılmak için Şufat beldesindeki evinden çıkan 17 yaşındaki  Muhammed Hüseyin Ebu Hudayr'ın yanında beyaz bir aracın belirdiği görülüyor.  
 
Görüntülerde, araçtan inen 2 İsrailli yerleşimcinin, önce  Ebu Hudayr'a bir şeyler sorduğu ardından Filistinli genci zor kullanarak araca bindirdikleri ve arabanın Batı Kudüs yönünde ilerlediği gözleniyor.
 
Ebu Hudayr ailesine ait evin, Mescid-i Aksa'ya uzak olmadığı belirtiliyor.
 
Öte yandan mahalle sakinlerinden Hasan, lise son sınıf öğrencisi olan Muhammed hakkında, "ahlaklı, komşular tarafından sevilen bir çocuktu. Orucunu tutar, namazına dikkat ederdi" dedi.
 
İsrail emniyeti, sabah saat 04.00'te polise bir Filistinli gencin kaybolduğunun bildirildiğini, olaydan bir saat sonra ise bir kişinin olarak ölü bulunduğu ve kaçırılan kişi ve olay arasında bir bağ olup olmadığının araştırıldığı bildirilmişti.
 
İsrail yönetimi, 12 Haziran'da Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan üç Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bundan Filistin yönetimini sorumlu tutmuştu. Bu kişilerin bulunması için İsrail Parlamentosu, orduya operasyon yapma dahil geniş yetkiler vermişti.
 
Ordu birlikleri de o tarihten bu yana Batı Şeria'da baskınlar düzenleyip, aralarında Filistin Meclis Başkanı Aziz Duveyk, milletvekilleri, eski bakanlar ve Hamas üyelerinin de bulunduğu 580'in üzerinde kişiyi gözaltına almış, Gazze'de onlarca noktaya hava saldırıları düzenlemişti. 
 
 Yahudi yerleşimcilerin 30 Haziran’da cesetlerinin bulunduğu El Halil kentinin İsrail güvenlik güçlerince ablukaya alınmasının ardından başlatılan operasyonlarda 3 yerleşimciyi kaçırmakla suçlanan Hamas hareketi mensubu Amir Ebu Iyşe ve Mervan el-Kavasımi ile Ekim 2011'de Hamas Hareketi ile "esir takası anlaşması" kapsamında serbest bırakılan Ziyad Avvad'ın evi patlayıcı yerleştirilerek yıkılmıştı.
 
İsrail askerlerinin, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı'na baskın düzenlemesi üzerine Filistinli gençler ile askerler arasında dün çıkan çatışmada 16 yaşındaki Filistinli genç Yusuf Ebu Zaga hayatını kaybetmişti.
 
Bu sabah da Kudüs'te İsrailli Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılan 17 yaşındaki Muhammed Hüeseyin Ebu Hudayr ölü olarak bulundu.
 
Filistin hükümetinden yapılan açıklamaya göre, üç Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığı 12 Haziran'dan bu yana düzenlenen operasyon ve saldırılarda 13 Filistinli hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.
 
Bu sabah öldürülmüş olarak bulunan 17 yaşındaki  Muhammed Hüseyin Ebu Hudayr ile ölü sayısı 14'de yükseldi.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
04:11
Güneş
05:47
Öğle
13:01
İkindi
16:51
Akşam
20:06
Yatsı
21:35
Diğer Haberler