SON DAKİKA

"Filistinlilere intikam" çağrısında bulunan askere ceza

İsrail ordusu, sosyal paylaşım sitelerinden "Filistinlilere intikam" çağrısında bulunan askerlerin cezalandırılacağını bildirdi.
03 Temmuz 2014, Perşembe - 11:32
İsrail ordusu, sosyal paylaşım sitelerinden "Filistinlilere intikam" çağrısında bulunan askerlerin cezalandırılacağını bildirdi.
 
Ordudan yapılan yazılı açıklamada,  kaçırıldığı iddia edilen 3 Yahudi yerleşimcinin ölü bulunmasının ardından sosyal paylaşım sitelerinden "Filistinlilerden intikam" çağrısında bulunan askerlerin cezalandırılacağı kaydedildi.
 
Açıklamada, bu ve benzeri durumlar karşısında gerekenin yapılacağı belirtilerek "Bu tahrikleri yapanlar cezalandırılacak. Zira söz konusu çağrılar İsrail ordusunun eğilimlerine aykırı" denildi.
 
İsrailliler tarafından açılan "Halk intikam istiyor" adındaki Facebook sayfası, birkaç saat içinde arasında askerlerin de bulunduğu 30 bin İsrailli tarafından beğenilmişti. Yine aynı amaçla açılan Twitter sayfalarında da İsrailliler, benzer sloganlarla Filistinlilerden intikam alınması çağrısı yapmıştı.
 
İslami Cihad Hareketi'nden kınama
 
Öte yandan İslami Cihad Hareketi, İsrailli Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılan Filistinlinin öldürülmesini kınadı.
 
Hareketten yapılan yazılı açıklamada, "Suç çetelerini koruyan ve vatandaşların mülklerine saldırmalarına, çocukların peşine düşmelerine, öldürmelerine yeşil ışık yakan terörist Binyamin Netanyahu hükümeti ve siyonist ordunun koruması altındaki Yahudi yerleşimcilerin sürdürdüğü cinayetleri kınıyoruz" denildi. 
 
Kudüs'te İsrailli Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılan 17 yaşındaki Muhammed Hüseyin Ebu Hudayr, bu sabah ölü olarak bulunmuştu. 
 
İsrail yönetimi, 12 Haziran'da Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan üç Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bundan  Filistin yönetimini sorumlu tutmuştu. Bu kişilerin bulunması içinİsrail Parlamentosu, orduya operasyon yapma dahil geniş yetkiler vermişti.
 
Ordu birlikleri de o tarihten bu yana Batı Şeria'da baskınlar düzenleyip, Filistin Meclis Başkanı Aziz Duveyk, milletvekilleri, eski bakanlar ve Hamas üyelerinin de arasında bulunduğu 639 kişiyi gözaltına almış, Gazze'de onlarca noktaya hava saldırıları düzenlemişti. 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
04:11
Güneş
05:47
Öğle
13:01
İkindi
16:51
Akşam
20:06
Yatsı
21:35
Diğer Haberler