SON DAKİKA

Eşsiz mozaik sahilden çıktı

Adana'da deniz kenarında yapılan kazılarda Antik Roma dönemine ait ve dünyada bir benzeri olmadığı belirtilen balık avlayan Eros figürü tasvir edilmiş mozaik bulundu.
05 Temmuz 2014, C.tesi - 17:42
Adana'nın Yumurtalık ilçesinde arka kısmı balık kuyruğu olan at üstünde balık avlayan Eros figürü tasvir edilmiş ikinci mozaik bulundu. Mozaiğin dünyada bir benzerinin olmadığı belirtiliyor. Ören Mahallesi'ndeki denize sıfır noktada üç yıl önce varlığı fark edilen mozaik kalıntılarının bulunduğu bölgede Adana Müze Müdürlüğü arkeologları tarafından kazı çalışması başlatıldı. Geçen yıl da 10 metrekare civarında yine Eros figürü tasvir edilmiş mozaik bulunmuştu.
 
ZENGİN BİR TÜCCARA AİT
 
Eros'un mozaiklerinin 3 metre uzağında devam eden kazı çalışmaları sırasında 6 metrekare civarında yine Eros'u simgeleyen ve at üstünde balık avlayan Eros figürü tasvir edilmiş ikinci mozaik bulundu. Yaklaşık 2 yıl önce de ilçenin farklı bölgesinde çıkarılan 36 metrekarelik Eros'u tasvir eden figürlere rastlanılmıştı. Antik Roma döneminde zengin bir tüccara ait olduğu tahmin edilen bu mozaikler üzeri kapatılarak koruma altına alınmıştı.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:33
Güneş
05:21
Öğle
12:57
İkindi
16:50
Akşam
20:23
Yatsı
22:03
Diğer Haberler