SON DAKİKA

İran Barzani’den rahatsız

Güncelleme: 08 Kasım 2016, Salı - 14:53
İran’ın yarı resmi haber ajansı Tesnim’in haberine göre, başkent  Tahran’da bir basın toplantısında konuşan Safevi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi  (IKBY) Başkanı Mesud Barzani’nin izlediği politikadan memnun olmadıklarını  söyledi.
 
Barzani yönetiminin Suudi Arabistan, İsrail ve Amerika Birleşik  Devletleri (ABD) ile ilişkilerinin iyi olduğunu öne süren Safevi, Barzani’nin  Kuzey Irak’taki Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından İran karşıtı gruplara  silah temin edilmesine izin verdiğini iddia etti.
 
 Kürtlerin İran kökenli olduğunu belirten Safevi, "Iraklı Kürtler Aryan  ırkındandır ve kökleri de İran’a dayanır. İran’a da ilgi duyarlar ancak bu  politik oyunlara girerlerse İran’ın onlara yardım edip etmeyeceği belli değil."  diye konuştu.
 
Safevi, İran’ın Barzani yönetimiyle ilişkilerinin aksine Kürdistan  Yurtseverler Birliği’nin (KYB) lideri ve Irak’ın eski cumhurbaşkanı Celal  Talabani’nin grubuyla ilişkilerinin daha iyi durumda olduğuna dikkati çekti.  
 
  Barzani hükümetinin Irak’taki merkezi hükümetten uzaklaşma çabası  içinde olduğunu savunan Safevi, bundan hoşlanmadıklarını ifade etti.

IKBY'den İran'a yalanlama

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümeti, İran dini  lideri Ali Hamaney'in Yüksek Askeri Danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi'nin  "Barzani'nin, Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından İran karşıtı gruplara silah  temin edilmesine izin verdiği" iddiasının asılsız olduğunu bildirdi. 
 
 IKBY hükümeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, "İran dini lideri  Ali Hamaney'in Yüksek Askeri Danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, bir  toplantıda IKBY Hükümeti ve Kürdistan Demokrat Partisi hakkında uygunsuz  açıklamalarda bulundu. Safevi, bölgesel hükümetin içişlerine karışmasının yanı  sıra, İran ve IKBY arasında eskiye dayanan dostane ilişkileri de bozuyor. Bu  yüzden Safevi'nin yaptığı açıklamaların baştan aşağıya gerçekleri yansıtmadığını,  asılsız olduğunu ve sarf edilen sözlerin hiçbir şekilde belgelerle  ispatlanamadığını açık bir şekilde ifade ediyoruz." denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:
 
 
 "Safevi'ye, bölgesel hükümetin İran üzerinde tehdit oluşturduğunu  ispatlayacak bir belge sunması için meydan okuyoruz. Herhangi bir tarafın bu  şekilde bölgesel hükümete karşı davranış içerisine girmesini kabul etmeyeceğimizi  teyit etmek istiyoruz. Komşu bir ülke yöneticisinin bölgesel hükümete iftira atıp  yersiz suçlamalarda bulunması bizi üzüyor. Ümit ediyoruz ki, Safevi'nin  sözlerinin İran'ın resmi siyaseti değildir. Yahya Rahim Safevi gibi kişilerin bu  tür sözleri sarf edip, tehditler savurması ilk defa meydana gelen bir şey değil.  Bu yüzden kullanılan sözler ve savrulan tehditler için bir sınırın konulmasını  talep ediyoruz. Çünkü bölgesel hükümet hiçbir şekilde bu tür tehditleri kabul  etmiyor. Eğer her iki taraf arasında güvenlikle ilgili bir husus varsa, daha önce  ortak kurulan komisyon aracılığıyla masaya yatırılması lazım."
 
Safevi, dün Tahran'da yaptığı basın toplantısında IKBY Başkanı Mesut  Barzani yönetiminin Suudi Arabistan, İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri ile  ilişkilerinin iyi olduğunu öne sürerek, Barzani'nin Kuzey Irak'taki Suudi  Arabistan Konsolosluğu tarafından İran karşıtı gruplara silah temin edilmesine  izin verdiğini iddia etmişti.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:46
Güneş
05:30
Öğle
13:01
İkindi
16:53
Akşam
20:21
Yatsı
21:58
Diğer Haberler