SON DAKİKA

Yüz nakli artık Konya’da yapılıyor

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi bir ilke daha imza attı. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi kliniği hekimleri ortak karar alarak yüz ve kol nakli yapmak için Sağlık Bakanlığına başvuru yaptı. Kentte ilk kompozit doku ruhsatı alan hastane artık yüz ve kol nakli yapacak.
Güncelleme: 13 Nisan 2021, Salı - 12:31
NEÜ Meram Tıp Fakültesi geçtiğimiz yıllarda yüz ve kol nakli ameliyatı yapabilmek için, Sağlık Bakanlığına başvuru yaptı. Başvurunun ardından Meram Tıp Fakültesi Konya’da ilk, Akdeniz Üniversitesi hastanesinden sonra Türkiye’de ikinci yüz ve kol nakli yapabilen hastane oldu.

Dünyada Türkiye’nin plastik ve estetik cerrahi dalında ilk sırada olduğunu belirten fakültenin Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nedim Savacı, "kompozit dokuda alt yapının yeterli olması lazım çünkü bu olay, sadece işlem yapmak değil dokunun yaşatılabilmesi de çok önemli. Fakültemizde de bu alt yapı mevcut, her hastanede mevcut olmaya biliyor. Bizde deneyim ve tecrübemize güvenerek Sağlık Bakanlığımıza başvurduk. Bakanlıktan yetkili kişiler gelip buradaki durumu incelediler, tecrübelerimizi ortaya koyduk ve bize tamam deyip ruhsatımızı verdiler” diye konuştu.
Organ bağışının yaygınlaşması için din adamlarına büyük görev düştüğünü belirten Anabilim Dalı Başkanı Savacı, "insanlarımıza organ bağışının ne kadar kutsal olduğunu anlatmamız lazım. Bir insanın kurtarmanın bütün bir dünyanın kurtarmak olduğunu öğretmemiz gerekiyor. Bunun hakikatten ne maddi nede manevi bir ücreti söz konusu tamamen öz veri ile yapılan bir şey. 36 saat ameliyat ne demek, bu sevmeden yapılmaz bu canla başla yapılan bir şey. Sağlık Bakanlığımız da vatandaşlarımızdan herhangi bir ücret talep etmemekte” ifadelerini kullandı.

ORGAN NAKİLLERİ UZUN BİR SÜREÇ
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Doç. Dr. Bilsev İnce ise, "organ nakilleri uzun bir süreç, bu hastalara ömür boyu ilaç vermemiz lazım. Bağışıklık sistemini bastırıcı ilaçlar takviye ediliyor. Hem cerrahi işlem, ameliyat ve uzun fizik tedavi süreci olduğu için hastayı tamamen ele almamız gerekiyor. Bir insana başka bir insanın yüzünü ya da kolunu nakledeceksiniz, bu nakiller sırasında hastanın bunu kabullenmesi lazım. Beyin ölümü gerçekleşmiş, ancak henüz vefat etmemiş hastalardan, organ bağışı izini varsa nasıl ki karaciğer, böbrek ve kalp alınıyorsa yüz ile kol da nakil için alınabilir. Burada bizim insanımıza görev düşüyor. Organ bağışlarının artması lazım ki bizlerde gerekli donörleri bulalım ve ihtiyacı olan hastaları ameliyat edebilelim” dedi.
BU BİR EKİP İŞİ
25 kişilik ekiple hasta kabulüne başlayacaklarını söyleyen Öğretim Üyesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Doç. Dr. Mehmet Dadacı, "bu bir ekip işi sadece cerrahi işlemle kalmıyor. Sonrasında hastanın takibi, yoğun bakım süreci çünkü bu devamlılığını arz eden bir durum. Hasta ölene kadar bu kurum da tedavisini devam ettirmesi gerekli. Bunun için biz hastane olarak bu işe gönül verdik. Koronavirüs düşüşe geçtikten sonra hasta kabul etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:52
Güneş
05:31
Öğle
12:51
İkindi
16:42
Akşam
20:02
Yatsı
21:34
Diğer Haberler