SON DAKİKA

Bilim Kurulu üyesinden açıklama: Toplumsal bağışıklık için çocukların da aşılanması önemli

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, toplumsal bağışıklık için nüfusun yüzde 20’sini oluşturan çocukların da aşılanmasının önemli olduğunu söyledi.
09 Mayıs 2021, Pazar - 11:14
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tezer, yeni mutasyonlu virüsün bütün yaş gruplarında eşit oranda bulaşıcılık gösterdiğini, bulaşıcılık fazla olduğu için çocukların da etkilenen grupta yer aldığını dile getirdi.

Tezer, çocuklardaki vaka sayılarının artabileceğini şu sözlerle ifade etti:

"Bundan önceki dönemlerde evlerde anne baba enfekteyken çocuk enfekte olmuyordu ya da 1 kişi enfekte kalıyordu. Ama artık bütün ev ahalisinin enfekte olduğunu görüyoruz ve çocukların da etkilendiğini söyleyebiliriz. Ama ’çocuklarda daha ağır seyrediyor’, ’daha ölümcül bir hale geldi’, ’yoğun bakım ihtiyacı daha fazla oldu’ demek için bununla ilgili elimizde bilimsel veri yok. Ama vakaların artması ile oran da arttığı için çocuk vaka sayıları da artacaktır."

"Aşının 12-15 yaş grubunda güvenli ve yüzde 100 etkili olduğu açıklandı"

Prof. Dr. Tezer, yakın bir zamanda Pfizer-BioNTech aşısının 12-15 yaş arasındaki 2 bin 260 çocukta yapılmış aşı çalışmasının tamamlandığını söyledi.

"Genel anlamda baktığımız zaman daha önce yapılmış olan 16-25 yaş grubu çalışmaları ile kıyaslandığında yan etkilerinin farklı olmadığı, çok ciddi yan etkilerinin olmadığı ifade edildi. Yani çalışmanın sonucunda aşı 12-15 yaş grubunda güvenli ve yüzde 100 etkili olarak açıklandı. Bu sonuçlarla da ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) başvuru yapıldı. Zannedersem haftaya acil kullanım onayı için görüşmeler gerçekleşecek.

Bu hafta Kanada’nın bir eyaletinde vaka sayıları fazla olduğu, okullarda bulaş arttığı için okullar kapatılmış durumdaydı ve bu kapatmadan 1 gün sonra Kanada hükümeti dünyada ilk kez 12-15 yaş arasındaki çocuklarda Pfizer-BioNTech aşısının kullanım izni onayını verdi. Yakın zamanda ilk doz aşılar çocuklara yapılacak.

Hedef; birinci dozun 12-15 yaş arası çocuklara şimdi yapılması, eylül ayından önce okullar açılmadan da ikinci dozun yapılması şeklinde. Bu şekilde çocukların okullarına aşılı olarak dönmeleri ve öğretmenlerin de aşılanmaları sağlanıp güvenli okul ortamı, bulaşın az olduğu bir okul ortamını sağlamak amaçlanıyor."

"Çocuklarda aşının güvenliği için yapılan çalışmalar önemli"

Dünyada aşılamanın hızlı bir şekilde devam ettiğini, 1 milyarın üstünde insanın aşılandığını hatırlatan Prof. Dr. Tezer, şöyle konuştu:

"Artık risk grupları, belli yaş grubunun üstündekiler aşılanmaya başlandı, hatta bitiyor ve artık sıra yavaş yavaş çocuklara geliyor. Çünkü toplumsal bağışıklığı oluşturabilmeniz için nüfusun yüzde 20’sini oluşturan çocukların da aşılanması önemli. Toplumsal bağışıklık için toplumun yüzde 70’inin bağışık hale gelmesi gerekiyor. Burada çocuklar da önemli grubu oluşturuyor. Çocuklarda güvenlik çalışmaları çok önemli ve aşıların güvenli olması gerekiyor. Her ülke güvenlik çalışmalarını detayıyla değerlendirecektir, ardından çocuklara uygulanabilirliğini tartışacaktır."

Çocuklar neden aşılanmalı?

Prof. Dr. Tezer, çocukların neden aşılanması gerektiği konusunda ise şunları söyledi:

"Birincisi, ülkemizde yaklaşık 22 milyon çocuk olduğunu söyleyebiliriz. Bu da tüm nüfusun yüzde 27’sine denk geliyor ve toplumsal bağışıklık sağlanabilmesi için nüfusun yüzde 50-70’inin aşılanması gerektiğini söylüyorduk. Çocuklarda hastalık hafif geçiriliyor, şu an bile bunu söyleyebiliriz. Çocuklar çok hafif geçiriyor ama bulaşta bir faktör olabilirler. Bu bulaşı engellemek için çocukların aşılanmaları oldukça önemli. Bu yüzden çocukların da belli bir süre sonra erişkin aşılanmalar tamamlandıktan sonra aşılanması önemli bir hal alacak."
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:52
Güneş
05:31
Öğle
12:51
İkindi
16:42
Akşam
20:02
Yatsı
21:34
Diğer Haberler