SON DAKİKA

Uykunun azı da çoğu da zarar

Günde 4 saatten az, 9 saatten de fazla uyumak sağlığı tehdit ediyor. Yetersiz uyku; depresyon riskini arttırıyor, obezite ve kalp rahatsızlıklarına neden oluyor. Uyku süresi kadar uyuduğunuz ortamın koşulları da zinde bir vücut için oldukça önemli.
02 Ekim 2021, C.tesi - 12:40
Uykunun çoğu da azı da zarar... Düzensiz, yetersiz ve kalitesiz uyku, pek çok sağlık problemini beraberinde getiriyor.

Nöroloji Uzmanı Dr. Burak Paköz, 4 saatin altında uyuyanlarla 9 saatin üzerinde sürekli uyuyanların ölüm riskinin daha yüksek olduğunu söylüyor.

Aşırı uyku depresyon, obezite ve kalp rahatsızlıklarına neden oluyor
Aşırı uyumanın ilk olarak metabolizmayı etkilediğini aktaran Paköz, "Metabolizmada hareketsizliğe bağlı bir yavaşlamaya neden oluyor. Enerji harcayamadığımız için kilo alma, obezite gibi sağlık problemleri başlıyor. Ardından kalp rahatsızlıkları, kalp riskleri, inmeler dediğimiz beyin damar hastalıkları oluyor" dedi.

Çok uyumak aynı zamanda depresyona da sebep olabiliyor. Yatak odasında gürültü, ışık, teknolojik cihaz bulunmaması gerekiyor.

Uyunan ortamın izole olması ise bir diğer önemli nokta. Uyunacak ortamda teknolojik cihazların ve gürültülü bir ışığın olmaması öneriliyor.

Biyolojik saat dışarıdan alınan uyaranlarla çalışıyor. Bu nedenle iyi bir uyku için gün içerisinde gün ışığından olabildiğince yararlanmak gerekiyor.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:43
Güneş
05:26
Öğle
12:52
İkindi
16:44
Akşam
20:09
Yatsı
21:44
Diğer Haberler