SON DAKİKA

Konya’da ‘Geleceğin Sağlıklı Çocukları’ konferansı

Konya’da ‘Geleceğin Sağlıklı Çocukları’ adlı konferans gerçekleştirildi. Konferansa alanında uzman hekimler ile anne babalar katıldı.
11 Haziran 2022, C.tesi - 12:19
Konferansın moderatörlüğünü yapan Konya Farabi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ülker Yiğit Aksoy yaptı.

İnsanoğlunun anne karnında 2 hücre ile başlayan yaşam döngüsünü anlatan Uzm. Dr. Aksoy, "İlk 1000 günü doğrularla geçiren çocuklar erişkin ve çocukluk döneminde daha az hastalanan, bağışıklığı güçlü bireyler olurlar. Bu 1000 günde çok hızlı bir gelişim dönemi vardır. Anne ve babaların doğruları bilmesi çok önemlidir. İlk 1000 günü yanlışlarla geçiren çocuklar düşe kalka hayatlarına devam edeler daha sık kronik hastalıklara daha meyilli oluyorlar” diye konuştu.

Sağlıklı gebeliğin önemine vurgulayan Uzm. Dr. Aksoy, "Annenin gebe olmadan önce yaptığı yanlışlar sadece kendisini ilgilendirir. Bebek anne karnında olduktan sonra gebelik süresince annenin yapmış olduğu tüm yanlışlar bebeği de etkiler. Anne çok dikkatli olmalıdır. Beslenme çok önemlidir. Annenin doğal ürünlerle beslenmesi, paketli ürünlerden abur cuburlardan uzak durması önemlidir. Bebek son Trimesterde annenin yediği gıdalarla tanışır. Bundan sonraki dönem emzirme ile tanışmadır. Eğer anne emzirme döneminde sağlıklı ürünler yerse bebekte sağlıklı gıdalara alışır. Anne abur cubur fast- food gıdalara devam ettirirse çocukta istemediğimiz abur cubur tüketimine alışır. Bu nedenle 3. Trimesterde anne beslenmesi çok değerlidir. Anneler özelikle Omega-3 dediğimiz beyin gelişimine destek olan gıdalar tüketmesini öneriyoruz. Ceviz balık avokado semizotu gibi gıdalar tüketebilir.” ifadelerini kullandı.

"ANNE SÜTÜ ALAN BEBEKLERİN OBEZİTEYE YATKINLIĞI AZ OLUR”
Anne sütünün bebekler için önemine değinen Aksoy, sözlerini şöyle sonlandırdı: "Anne sütünün kıymeti iyi bilinmelidir. Anne sütü en iyi bağışıklık arttırıcıdır. Anne sütü ile beslenen çocuklar daha zeki olurlar. Anne sütü bebek ile anne arasında büyük bir bağ kurar. Anne emzirirken çoğun elini tutması okşaması yumuşak bir ses tonuyla güzel sözler söylemek bu sürecin doğru yönetilmesinde önemlidir. Anneler anne sütünü çok önemsemeli sadece ilk altı ay bebekler anne sütü almalıdır. 6-9 ay arasında ek gıda %30 anne sütü, 9-12 ayda %50 anne sütü %50 ek gıda olabilir. Bebeğin 2 yaşına kadar emzirme süreci devam edebilir. Bebek inek sütü ya da keçi sütü ile beslenirse bebeğin sindirim sistemine ek bir yüklenmiş olur. Bu çocuklarda kabızlık sindirim problemleri kansızlık karın ağrıları uykusuz geceler eklenebilir. Bu nedenle anne sütü dışında süt tercih edilmemeli.”

Uzm. Dr. Aksoy’dan sonra, Uzm. Dr. Zeynep Esenkaya Usta, Uzm. Dr. Azer Aras Ulu, Doula Eda Ada Kılıç ve Pilates Eğitmeni Özlem Özcan da kendi branşlarında açıklama yaptı.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
04:19
Güneş
05:52
Öğle
13:01
İkindi
16:49
Akşam
20:00
Yatsı
21:27
Diğer Haberler