SON DAKİKA

Müslim, 3 istekle yeniden Türkiye'ye geliyor

11 Eylül 2013, Çarşamba - 17:29
PKK 'ya yakınlığıyla bilinen Suriye'deki Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, önümüzdeki günlerde Ankara'ya gelecek. Müslim, daha önce İstanbul'da görüştüğü Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan, İmralı görüşmelerinde aktif görev yapan MİT Daire Başkanı U. K. A., MİT'te Başkan olan K. E. ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile biraraya gelecek. Mursi'nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesi ise beklenmiyor.
 
Müslim'in çantasında, “Ankara'da PYD bürosu açalım ve İmralı'da bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan'ı ziyaret edelim” şeklinde iki dikkat çekici teklifin olacağı belirtiliyor. Ayrıca, özerklik konusunun da yeniden konuşulacağı dile getiriliyor. Taraf Gazetesi'nin iddiasına göre, Ankara, Abdullah Öcalan ile görüşmeye ‘'kısa vadede'', büro açma ve özerklik konularına ise “uzun vadede” sıcak bakıyor. Ankara, zamanlama konusuna dikkat çekiyor ve “şu an için bu tür konuların gündeme gelmesinin doğru olmayacağını'' düşünüyor. Ankara, özerklik için Müslim'e daha önce, “Suriye'nin bütünlüğü içinde özerk bir yapı olabileceğini ancak şu an bu konuyu gündeme getirmenin uygun olmadığını'' söylemişti.
 
ROJAVA'DA PYD SAFLARINA KATILAN PKK'LILAR
 
Ankara'daki görüşmelerde, çözüm süreci kapsamında Türkiye'den çekilen PKK'lı teröristlerin Rojava'da Nusra'ya karşı PYD saflarında savaşa katıldığı iddialarının da gündeme gelmesi bekleniyor. Zira Suriye'de yakın gelecekte kurulması planlanan "Kürt devletine" PKK'dan özellikle dağda silahlı saldırılara katılan lider kadrodan katılımlar olacağı belirtiliyor. PKK liderlerinin, kurulacağı iddia edilen PYD devletinde yönetici kadroyu oluşturacağı ifade ediliyor. Ankara, bu durumdan duyduğu rahatsızlığı Müslim'e ifade edecek.
 
1,5 AYDA ÜÇÜNCÜ ZİYARET
 
Salih Müslim, PYD ile El Kaide bağlantılı El Nusra Çephesi arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken 25 Temmuz'da İstanbul'a gelerek, Dışişleri Bakanlığı ve MİT yetkilileriyle görüşmüştü. Müslim, aradan 15 gün geçtikten sonra yeniden Türkiye'ye gelmiş ve bir takım görüşmeler gerçekleştirmişti.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:46
Güneş
05:30
Öğle
13:01
İkindi
16:53
Akşam
20:21
Yatsı
21:58
Diğer Haberler