SON DAKİKA

Elazığspor-Fenerbahçe maçında kural hatası !

Fenerbahçe'nin Elazığspor ile oynadığı maçta Cristian'ın tartışmalı pozisyonu beraberinde bir de kural hatası getirdi.
27 Şubat 2014, Perşembe - 14:02
Süper Lig'in 22. haftasında Elazığspor ile deplasmanda karşılaşan Fenerbahçe, sahadan 1-1'lik beraberlikle ayrılmıştı. Ancak karşılaşmada futboldan çok çıkan kartlar ve verilmeyen penaltılar konuşuldu. Maçın kırılma anlarından birinde Cristian yerde kalmış ardından yardımcı hakemin uyarısı ile Hüseyin Göçek tarafından oyundan atılmıştı. Birçok hakem hocasının yorumlarına göre ise bu pozisyon ağır bir karar olarak değerlendirilmişti.
 
Top oyundayken kırmızı karta sebep olan hareket 
 
Ancak hakem Hüseyin Göçek ve yardımcılarının gözünden kaçan çok önemli bir detay vardı. Cristian'ın oyundan atılmasından sonra pozisyon aut atışıyla başlamıştı. Pozisyonunun gelişiminde topu kapan Caner arkadaşı Cristian'a pası vermiş ardından avantaj kuralıyla devam eden atak, Caner'in ortasına Emenike'nin vuruşuyla sonlanmıştı. Ne olduysa o andan itibaren yaşandı. Yardımcı hakeminin uyarısıyla düdüğünü çalan ve Cristian'ı yanına çağıran Hüseyin Göçek kırmızı kartını çıkardı. Karşılaşma aktif olarak devam ederken gerçekleşen pozisyon top oyun alanını terk ettikten sonra durmuş ve kırmızı kart çıkmıştı. Ardından pozisyon aut atışıyla devam etti.
 
Kural kitabı 'hata' diyor 
 
Olması gereken ise kural kitabının 128. sayfasında yer alan faul ve fena hareketler kısmında çok açık olarak yazıyor. Cristian'ın kırmızı karta sebep olan hareketi top oyundayken gerçekleştiği için oyunun faul atışıyla başlaması gerekiyor. Ancak maçın hakemi Göçek ve 5 yardımcısının kararıyla mücadele kaleci vuruşuyla başlıyor. Yine kural kitabına göre bu pozisyon bir kural hatası oalrak yorumlanıyor. Kural hatası ise Fenerbahçe aleyhine yapılmış olarak konumlandırılabilir. Çünkü sonucu kestirilemeyen pozisyonlarda kural hatasından etkilenen tarafı pozisyonun karşısında yer alan takım olarak açıkça belirtiliyor. Eğer pozisyon gol bile olsa çıkan kırmızı karta sebep olan hareket top oyunda iken gerçekleştiği için gol iptal olacak ve pozisyon yine faul atışıyla başlayacaktı. Ancak Hüseyin Göçek kale vuruşu ile oyuna başlattı.
 
İtiraz süresi bugün bitiyor 
 
Kural hatasına sebep olan ve tartışmalı kartlar ile kararların sahibi durumundaki Hüseyin Göçek bu hatalara rağmen Konyaspor-Trabzomnspor maçını yönetmek için yeniden atandı. Fenerbahçe'nin bu kural hatasına itiraz sürsiyse bugün mesai saati sonunda bitiyor. Eğer Fenerbahçe Spor Kulübü kural hatası itirazında bulunursa TFF ve kurulları toplanarak durumu değerlendirmeye almak zorunda. Ayrıca son haftalarda hakem hatalarından oldukça sancı duyan ve bunu dile getiren sarı lacivertliler gözden kaçan bu detayı da kamuoyuna sunabilir.
 
Fenerbahçe Spor Kulübü Aziz Yıldırım ise dün Türkiye Futbol Federasyonu'nu ziyaret etmiş, hakem hatalarından dert yanmıştı. Son haftalarda hakemlerden dolayı üst üste açıklamalar yapan ve puanlar kaybettiğini iddia eden sarı lacivertliler bir hata ile daha karşı karşıya.
 
Kaynak: Eurosport
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
05:08
Güneş
06:29
Öğle
12:48
İkindi
16:16
Akşam
18:58
Yatsı
20:14
Diğer Haberler